Mevlananın Türbesi
Mevlananın Türbesi hakkında bilgi için tıklayın...

MEVLANA TÜRBESİ 

Mevlânâ Celâleddin Rûmi'nin Konya'daki türbesi. Mevlânâ Celâleddin Rûmi'nin ölümünden sonra Alemeddin Kayser ve Muiniddin Pervane ile karısı Gürcü Hatun tarafından yaptırıldı (1274). 

Mimarı Bedreddin Tebrizi'dir. Çevresindeki mescit, semahane, meydanı şerif, matbah, derviş hücreleri, şadırvan, şebi aruz havuzu ve çelebi dairesiyle bir külliye halindedir. Külliyeyi meydana getiren yapılardan esas türbe binası Selçuklu devrine, türbenin yivli gövdesi ve külahı ile giriş koridoru, çelebi mezarları, post kubbesi Karamanoğulları devrine, mescit, semahane, türbeler, derviş hücreleri, matbah ve şadırvan ise Osmanlı devrine aittir. Türbenin bugünkü şekli; kare planlı bir zemin üzerinde üç tarafı kemerli ve bir tarafı kapalı mekân halindedir. Bu mekânın üzerini 16 dilimli sivri bir külah örter


Külahın tepesinde bir hilâl içinde Mevlevi sikkesi bulunan yüksek bir alem vardır. Külahın üzerini firuze çiniler kaplar. Külaha Yeşilkubbe denir. Yeşilkubbenin altında Mevlânâ'nın ve oğlu Sultan Veled'in gök mermerden yapılmış üstü puşide ile örtülü sandukaları vardır. Türbenin bir «mumyalık» kısmı da vardır, cephede bugünkü Gümüş Eşik'in altında bulunan bu kısmın kapısının XVIII. yy.da örülmüş olduğu bilinir. Çapraz tonozla örtülü olduğu sanılan bu kısımda Mevlânâ'nın na'şı mumyalanarak muhafaza edildi.
Diyalog Organizasyon-Diyalogorganizasyon-Semazen-Semazen Ekibi-Semazen Grubu-Sema Gösterisi-Dini Düğün-İslami Düğün-Mevlevi Mukabelesi-İlahi Grubu-Tasavvuf Ekibi-Düğün Nişan Sünnet Organizasyonu-Mevlana Rumi Mevlevi- Mevlevihane-Galata mevlevihanesi-Semazen resimleri-Şebi Arus-Nail Kesova-Hüseyin Top-Emin Işık-Esin Çelebi-Faruk Çelebi- Sikke-Tennure-Hırka-Destar-Kırmızı post-Ney-Rebab-Kudüm- Sultanul Ulema Bahattin Velet-İstanbul Mevlevihaneleri-Dergah-Zaviye-Yurtdışı ve Yurtiçi Sema organizasyonları-Sema kıyafeti-Semazen Resim ve Videoları-Mawlavi Derwiş Istanbul Whirling Dervishes Sufi music concerts and whirling dervish performances at the Dervish Dede Efendi House in Sultanahmet.
Mevlana Türbesi
E-Posta Listesi
E-bülten servisimize katılarak, güncel duyuru ve haberlerin e-posta adresinize gelmesini sağlayın.Medeniyetler Arası Rumi Mevlevi Kültürü,Musiki ve Sema Topluluğu...
İletişim Bilgileri

Telefon: +90 532 658 11 33
Fax: 
Adres: 
E-mail: info@diyalogorganizasyon.com
© 2018  All rights reserved.  Web Tasarım : Global Web Sitesi